Blanshaven

Velkommen til alle planteelskere…

Alpine planter og buske i Blanshaven til surbundsbedene.

Blanshaven har to bakker, der er bygget op af spagnum, grus og granitsten. Beplantningen er småbladede rododendron, alpine planter, liljer, orkideer samt  surbundsbuske Ved enden af søen er der et surbundsbed med  to bronzetraner bevokset med små og større rododendron, acere og nåletræet “Abekattenes skræk” (Araucaria araucana). Desuden et surbundbed  ved husets forside, der er plantet til med orkideer – især frueskoarter, små buske og løgvækster.

I forhaven mod vejen er plantet en del liljer, andre surbundsplanter og orkideer, der anvendes som side – og underbeplantning til de større rododendron, som efterhånden har 15 år på bagen.

 

 

Pulsatilla vernalis – vårkobjælde.

Plantelisten her samler de forskellige bede. Bemærk at rododendron har deres egen liste og medtages derfor ikke her.

  1. Aceriphyllum rossi –s
  2. Adonis amurensis
  3. Ajuga reptans Metallica
  4. Anemone nemorosa x ranunculoides
  5. Anemone ranunculoides
  6. Anthyrium nipponicum
  7. Armeria maritima rubra
  8. Asclepias incarnata
  9. Asclepias tuberosa
  10. Aster nemoralis
  11. Astilbe crispa ”Liliput”-s
  12. Astilbe glaberrima v.saxatilis –s
  13. Astilbe japonica “Fanal” –s
  14. Astilbe chinensis var pumilla –s
  15. Astilbe simplicifolia “Sprite”
  16. Azorella filamentosa
  17. Blechnum pinna marina
  18. Bletilla striata
  19. Bletilla striata alba
  20. Calanthe nipponica
  21. Calluna vulgaris “Finola”
  22. Calluna vulgaris “Ruth Sparkes”
  23. Calluna vulgaris “Silver Knight
  24. Calluna vulgaris nana
  25. Calluna øxabæk mini
  26. Carex elata aurea –s
  27. Carex muskingumensis “Silver”
  28. Carmichaelia corrugata
  29. Cassiope “Edingburgh”
  30. Cassiope “Randle Cook”
  31. Cassiope selagonoides
  32. Chrysogonum virginianum
  33. Clethra alnifolia
  34. Corydalis pachycentra
  35. Corylopsis pauciflora
  36. Cotula squalida
  37. Craspedia uniflora
  38. Cyclamen coum
  39. Cyclamen coum alba
  40. Cyclamen coum “Silverleaf”
  41. Cyclamen hederifolium
  42. Cyclamen mirabile
  43. Cyclamen purpurrascens
  44. Cyclamen trochopteranthum
  45. Cypripedium “Annegret” parviflorum x shanxiense”
  46. Cypripedium calceolus x segawai
  47. Cypripedium fasciculatum x parviflorum
  48. Cypripedium fasciolatum x froschii “Uta”
  49. Cypripedium fasciolatum x parviflorum “Inge”
  50. Cypripedium fasciolatum x parviflorum “”Victoria”
  51. Cypripedium “Kentucky maxi”
  52. Cypripedium “Kristin Lyn” pub. x henryi
  53. Cypripedium macranthos x parviflorum “Gisela”
  54. Cypripedium macranthos album
  55. Cypripedium ”Memori Shawna Austin”    (macranthos x calceolus)
  56. Cypripedium “Pixi” (calceolus x tibeticum)
  57. Cypropedium planipetalum x pubescens
  58. Cypripedium pubescens x calceolus
  59. Cypripedium “Pueblo” (parvifl. x pubescens)
  60. Cypripedium regina
  61. Cypripedium segawai x hotei-atsumorianum
  62. Cypripedium “Ulla Silkens”
  63. Cypripedium ventricosum pink
  64. Cypripedium yatabeanum
  65. Daboecia cantabrica
  66. Daboecia cantabrica alba
  67. Dactylorhiza elata x foliosa
  68. Dactylorhiza maderiensis/foliosa
  69. Dactylorhiza maculata
  70. Dactylorhiza maculata ssp. fuchsii
  71. Dicentra peregrina “Hien”
  72. Dracophyllum prostratum
  73. Dryopteris chrthosova
  74. Ekianthus campanulatus
  75. Empetrum nigrum “Lucia”
  76. Epipactis gigantea –s
  77. Epipactis “Royleana”
  78. Epipactis “Sabine”
  79. Erica carnea
  80. Erica carnea Golden Starlet
  81. Erica cinerea Alba major
  82. Erica Stephen Davies
  83. Erica cinerera Katinka –s
  84. Erica darleyensis Kramers Rote
  85. Fothergilla major
  86. Fraxinus mariesii
  87. Fritillaria x Susanne
  88. Fritillaria meleagris
  89. Fritillaria meleagris alba
  90. Fritilaria persica
  91. Fritillaria pyrenaica
  92. Fuchsia magellanica pumilla
  93. Fuchsi myrtifolia
  94. Fuchsia Tom Thumb
  95. Galanthus nivalis
  96. Galanthus rizehensis
  97. Gaulnetta Wisley Pearl select
  98. Gaultheria adenothrix
  99. Gaultheria miqueliana
  100. Gaultheria procumbens
  101. Gentiana atuntsiensis
  102. Gentiana frigida
  103. Gentiana pneumonanthe
  104. Gentiana sino-ornata
  105. Hebe albicans
  106. Hebe buchanii
  107. Hebe tetrasticha
  108. Helichrysum pagophilum
  109. Helonias bullata
  110. Hermodactylis tuberosa
  111. Heuchera pulchellum –s
  112. Holcus mollis
  113. Hosta Ahlebring 7168 –s
  114. Hosta “Little Miss Sunshine”
  115. Iris bucharia
  116. Kalmia angustifolia rubra
  117. Kalmia polifolia
  118. Kalmia polifolia  – Queen Charlotte Islands
  119. Kalmiopsis leachiana ”Glendoick”
  120. Leiophyllum buxifolium
  121. Leucogenes grandceps x Raoulia
  122. Leucojum vernum
  123. Leucopogon fraseri
  124. Leucothoe “Zebild”
  125. Lewisia columbiana
  126. Lewisia longepetala “Little Peach”
  127. Lilium “Black Out”
  128. Lilium “Cancun”
  129. Lilium “Cappucino”
  130. Lilium “Dotcom”
  131. Lilium “Entchantment”
  132. Lilium “Fata Morgana”
  133. Lilium henryi
  134. Lilium “Latvia”
  135. Lilium “Mapiro”
  136. Lilium formosanum Pricey
  137. Lilium “Pup Art”
  138. Lilium “Red Velvet”
  139. Lilium “Purple King”
  140. Lilium “Rising Moon”
  141. Lilium “Strawberry and Cream”
  142. Lilium tigrinum splendens
  143. Lilium “Vermeer”
  144. Liriope platyphylla
  145. Lithodora”Heavenly Blue”
  146. Lonicera lanceolata ‘Little Honey’
  147. Lysimachia nummularium
  148. Mentha requieni
  149. Menziesia ciliicalyx
  150. Menziesia ciliicalyx  v.lasiocarpa
  151. Narthecium ossifragum
  152. Ophipogon planiscapus nigrescens
  153. Patrinia palmata
  154. Phyllitis scolopendrium –s
  155. Phylliopsis ”Askival”
  156. Phylliopsis “Mermaid”
  157. Pieris Forrest Flame
  158. Pieris ”Little Heat”
  159. Pinguicula grandiflora
  160. Platanthera chlorantha
  161. Platycodon grandiflora rosea
  162. Pogonia ophioglossoides
  163. Polygale chamaebuxus “Kamniskii”
  164. Polygonatum stewartianum
  165. Polysticum brannii
  166. Polysticum setiforum
  167. Pratia pedunculata
  168. Primula “Blue Sapphire”
  169. Primula bulleyana
  170. Primula denticulata
  171. Primula elatior
  172. Primula “Sunshine Susie”
  173. Primula juliae
  174. Primula “Lady Ferguson”
  175. Primula rosea –
  176. Primula secundiflora
  177. Prostanthera cuneata
  178. Pulsatilla grandis
  179. Pulsatilla patens  var flavescens
  180. Pulsatilla vernalis
  181. Pyrola rotundifolia
  182. Ranunculus aconitifolius Flore Pleno
  183. Raoulia subsericea
  184. Raoulia tenuicaulis
  185. Rhodohypoxis Lilly Jeans
  186. Rhodohypoxis major
  187. Salix ceretana
  188. Saponario pumilio
  189. Saxifraga pubescens var iratiana
  190. Selaginella wallacei
  191. Sciadopitys verticillata “Piccola”
  192. Sieversia pentapetala
  193. Skimmia japonica
  194. Skimmia japonica “Marlot”
  195. Spiranthes odora “Chadd`s Form”
  196. Thalictrum delavayi
  197. Thalictrum delavayi alba
  198. Thalictrum del. “Splendide”
  199. Thalictrum kiusianum
  200. Tricyrtis hirta Sinonome
  201. Trillium grandiflora
  202. Vaccinium praestans
  203. Woodsia alpina –s