Blanshaven

Velkommen til alle planteelskere…

Alpine planter i Blanshavens kalkbjerge.

 

Alpine planter kan man finde både på surbund, kalkbund og midt imellem. Nogle alpine planter er meget kalkbundne, andre holder sig til den sure side, mens igen nogle arter er mere tolerante i forhold til ph-værdi..

Nogle arter kan vokse i en jord, der varierer fra en ph.værdi på mellem 5 og 8. Et eksempel er Campanula alpina, der i Østrig i Tauernmassivet kun vokser i surbund, mens den samme art ved Schneeberget nær Wien vokser på kalholdig grund.

Alpine planter fylder ikke meget, giver masser af dejlige blomstrer og burde være mere brugt i danske haver.

Billedet viser en del af alpinhaven

I den vedlagte liste er der medtaget alle de planter, der vokser i kalkbedet. Dværgstedsegrønne er dog placeret i egen liste.

  1. Acantholimon androsaceum
  2. Acantholimon cretica –s
  3. Acantholimon trojanum
  4. Achillea pauciloba
  5. Aconitum brachypodum
  6. Aethionema caespitosum
  7. Aethionema  oreophila
  8. Aethionema schistosum
  9. Aethionema subulatum
  10. Aethionema “Warley Rose”
  11. Aethionema “Warley Ruber”
  12. Agave parryi
  13. Allium insubicum
  14. Allium sikkimensis
  15. Alyssum bornmuelleri v. baldaccii
  16. Alyssum serphyllifolium Mt. Cenis
  17. Alyssum spinosum ”Roseum” syn. Ptilotrichum spinosum
  18. Alyssum spinosum “Rubrum” april 2018
  19. Anacamptis coriophora
  20. Anacamptis pyramidalis
  21. Anacyclus depressus
  22. Antennaria dioica “Hot Lips”
  23. Androsace barbulata
  24. Androsace carnea alba
  25. Androsace languinosa
  26. Androsace mucronifolia – ny 21
  27. Androsace ovczinnikovii – ny 21
  28. Androsace studiosorum
  29. Androsace studiosorum Chumbyi
  30. Androsace studisorum “Conwy Gem”
  31. Androsace wulfeniana
  32. Anemone drummondii
  33. Anemone protracta
  34. Anemone tetonensis
  35. Antennaria dioica Hot Lips
  36. Anthemis biebersteiniana
  37. Anthericum liliago
  38. Anthyllis hermanniae minor –s
  39. Aquilegia akitenses
  40. Aquilegia aurea
  41. Aquilegia barbaricina  – endemisk fra Sardinien
  42. Aquilegia bertolinii
  43. Aquilegia “Blue Berry”
  44. Aquilegia chapliniii
  45. Aquilegia chrysantha
  46. Aquilegia discolor
  47. Aquilegia einseleana
  48. Aquilegia elegantula
  49. Aquilegia grahamii
  50. Aquilegia laramiensis
  51. Aquilegia “Little Lantern”
  52. Aquilegia longissima
  53. Aquilegia ottonis ssp. amaliae (Mt. Olympus)
  54. Aquilegia pyrenaica
  55. Aquilegia “Spring Magic”
  56. Aquilegia triternata
  57. Arabis bryoides
  58. Arabis carduchorum
  59. Arabis fecunda
  60. Arabis ferdinand-coburgii variegata-s
  61. Arabis ferdinand-coburgii Old gold
  62. Arabis procumbens “Sturi”
  63. Arenaria ledebouriana
  64. Arnebia echioides
  65. Arenaria acerosa
  66. Arenaria alfacariensis
  67. Arenaria lychnidea
  68. Arenaria orbicularis ny 21
  69. Arenaria pseudoacantholimum
  70. Arenaria purpurrascens
  71. Arenaria recurva
  72. Armeria ”Blue Emperor”
  73. Armeria juniperifolia “Bevan’s Variety”
  74. Armeria juniperifolia “Drakes deep form”
  75. Armeria maritima “Vesuv”
  76. Armeria pseudoarmeria  “Ballerina White”
  77. Asperula arcadiensis – ny dec. 17
  78. Asperula boissieri
  79. Asperula daphneola
  80. Asperula gussonii
  81. Asperula nitida
  82. Aster alpinus alba
  83. Aster alpinus nana
  84. Aster alpinus var Pirin
  85. Aster souliei ny 21
  86. Astragulus scolichowi
  87. Asyneuma limonifolium
  88. Aubrietia glabrescens
  89. Aubrietia gracilis
  90. Aubrietia “Else Lancaster”
  91. Aubrietia nana variegata
  92. Berberis stenophylla compactum –s
  93. Berberis thunbergia Bagatelle-s
  94. Berberis thunbergii ”Powwow”
  95. Berberis thunbergii “Tiny Gold”
  96. Bergenia “Park Damsel”
  97. Bergenia stracheyi
  98. Bergeranthus jamesii
  99. Brodiaea “Queen Fabiola”
  100. Buxus rugolosus v. intermedia –s
  101. Calceolaria falklandica –s
  102. Calceolaria lanceolata
  103. Calceolaria polyrhiza
  104. Calceolaria ssp. Andes
  105. Calceolaria  (uniflora x fothergilla) Walter Shrimpton
  106. Caltha palustris Flore pleno
  107. Caltha scaposa
  108. Campanula autraniana
  109. Campanula bellidifolia
  110. Campanula bellidifolia var argunensis
  111. Campanula “Belinda” (rotundifolia x cochlearifolia)
  112. Campanula besenginica
  113. Campanula caespitosa
  114. Campanula carphatica var turbinata
  115. Campanula car. x waldst. “Stansfeldii”
  116. Campanula cashmeriana
  117. Campanula choruhensis
  118. Campanula ciliata
  119. Campanula cochlearifolia
  120. Campanula cochlearifolia alba
  121. Campanula cochlearifolia “Miranda”
  122. Campanula cochlearifolia ”White baby”
  123. Camanula “Covadonga”
  124. Campanula ”Elisabeth Oliver”
  125. Campanula excisa
  126. Campanula fenestrellata
  127. Campanula garganica ”Dicksons Gold”
  128. Campanula fragilis ssp. cavolinii
  129. Campanula komarovii
  130. Campanula latisepala
  131. Campanula ledebouriana
  132. Campanula nitida
  133. Campanula portensch. ”Birch hybrid”
  134. Campanula pulla
  135. Campanula  x pulloides “G.F. Wilson”
  136. Campanula raineri
  137. Campanula rupicola
  138. Campanula siegizmundi
  139. Campanula saxifraga se anomala
  140. Campanula thyrsoides
  141. Campanula tridentata (bellidifolia)
  142. Campanula troegerae
  143. Campanula waldsteiniana
  144. Campanula zoysii
  145. Carduncellus rhaponticoides
  146. Carex baldensis
  147. Carex firma variegata
  148. Carex morrowii Ice dance
  149. Carmichalelia enysii
  150. Catanance caerulea
  151. Centaurea pestalozzae
  152. Centaurea pindicola
  153. Centaurea simplicaulis –s
  154. Cerastium gnaphalodes
  155. Ceratostigma plumbaginoides –
  156. Chamaecytisus absinthioides var pirinicus
  157. Chamaecytisus eriocarpus
  158. Chamaecytisus guenera
  159. Chamaecytisus hirsutus
  160. Chamaecytisus wulfenii
  161. Cheilanthes eatonii
  162. Chiastophyllum oppositifolium
  163. Chrysanthemum catananche Tizi – n-Tichka
  164. Chrysanthemum maresii – ny dec. 17
  165. Cistus incanus
  166. Cistus thymaefolia
  167. Clematis fremontii
  168. Coluria omeiensis var nanzhengensis
  169. Convolvulus boissieri sundermannii
  170. Convolvulus cataonicus ny 21
  171. Convolvulus compactus var parnassicus
  172. Convolvolus sundermannii “Peter Brandt
  173. Cotoneaster microphyllus cohleatus
  174. Cynoglossum amabile ny 21
  175. Cytisus emeriflorus –s
  176. Dactylorhiza aristata
  177. Dactylorhiza incarnata
  178. Dacthylorhiza incarnata var ochroleuca
  179. Dactylorhiza maculata
  180. Dactylorhiza maculata ssp.fuchsii
  181. Dacthylorhiza majalis
  182. Daphne arbuscula
  183. Daphne x burkwoodii ” Sommerset Variegated”
  184. Daphne blagayana
  185. Daphne cneorum “Velky Kosir”
  186. Daphne cneorum pygmaea
  187. Daphme cneorum “Pygmaea alba”
  188. Daphne cneorum verlottii
  189. Daphne collina x petraea
  190. Daphne dominii
  191. Daphne eschmanii ( blagyana x cneorum)
  192. Daphne hendersonii “Fritz Kummert”
  193. Daphne x hendersonii ”Solferino”
  194. Daphne  x hendersonii “Marion White”
  195. Daphne x hendersonii “Milan”
  196. Daphne “Heinz Weber” (sericea x arbuscula)
  197. Daphne “Hinton” (acutiloba x collina)
  198. Daphne jasminea
  199. Daphne juliae
  200. Daphne malyana
  201. Daphne modesta
  202. Daphne petraea
  203. Daphne petraea ” Lydora”
  204. Daphne reichsteinii
  205. Daphne retusa
  206. Daphne rodriguezii (udestue)
  207. Daphne rollsdorfii “Arnold Cihlars” (sericea x petraea)”
  208. Daphne striata
  209. Daphne “Summerset”
  210.  Daphne x Susannae “Tichborne (collina x arbuscula)
  211. Daphne  x thaume
  212. Daphne x whiteorum petraea x  jasminea
  213. Degenia velebitica
  214. Delosperma congestum “Lesotho Pink”
  215. Delosperma congestum “Lesotho Red”
  216. Delphinium retropilosum ny 21
  217. Delphinium tatsiense
  218. Deutzia gracilis “Nikko”
  219. Dianthus alpinus
  220. Dianthus arenarius form minimus
  221. Dianthus arpadianus
  222. Dianthus “Berlin Snow”
  223. Dianthus callizonus ?  ny 21
  224. Dianthus gratiana Rose
  225. Dianthus gratianopolitanus Baby Lom
  226. Dianthus haematocalyx var alpinus
  227. Dianthus haematocalyx  v. pindicola
  228. Dianthus haematocalyx v. sipthorpii
  229. Dianthus haematocalyx v. ventricosus
  230. Dianthis “La Bourboule albus”
  231. Dianthus microlepsis
  232. Dianthus monspessulanus v. sternbergii
  233. Dianthus myrtinervius
  234. Dianthus pavonius –s
  235. Dianthus pavonius v. compacta
  236. Dianthus petraea
  237. Dianthus Prince Charming –s
  238. Dianthus “Pudsey Prize”
  239. Dianthus Pummelchen
  240. Dianthus serotinus
  241. Dianthus simulans
  242. Dianthus sternbergia x collizonus
  243. Dianthus subacaulis
  244. Dianthus webbianus
  245. Dictamnus caucasicus
  246. Dimorphoteca barberiae nana v. compacta
  247. Draba asterophora
  248. Draba bruniifolia var bruniifolia
  249. Draba bruniifolia ssp. olympica
  250. Draba bryoides var imbricata
  251. Draba cretica
  252. Draba sundermanii
  253. Dracocephalum argunense alba
  254. Dracocephalum bipinnatum
  255. Dracocephalum calophyllum – ny 21
  256. Dracocephalum nodulans
  257. Dracocephalum nutans
  258. Dryas octopetala x drummondii “Flava”
  259. Echinospratium horridum –s
  260. Edraianthus dalmaticum
  261. Edraianthus graminifolius
  262. Edraianthus graminifolius  ssp. albus (nivea)
  263. Edraianthus jugoslavicus –s
  264. Edraianthus montegrinus
  265. Edraianthus niveus
  266. Edraianthus pumilio
  267. Edraianthus vezovicii
  268. Ephedra fedtschenkoana
  269. Epipactis palustris
  270. Epipactis palustris ochroleuca
  271. Eremurus bungei –s
  272. Eremurus “Cleopatra”
  273. Eremurus robustus –s
  274. Erigeron alpinus
  275. Erigeron aurantiacus
  276. Erigeron aureus
  277. Erigeron aureus “Canary Bird”
  278. Erigeron compositus “Rocky”
  279. Erigeron chrysopsides “Grand Ridge”
  280. Erigeron fletti x aureus “Distler”
  281. Erigeron grandiflorus
  282. Erigeron hyssopifolius
  283. Erigeron montanensis
  284. Erigeron multiradiatus
  285. Erigeron scopolinus
  286. Erigeron vagus
  287. Erinacea anthyllis
  288. Erinacea anthyllis var “Alhambra”.
  289. Erysimum koschyanum
  290. Eriogonum douglasii
  291. Eriogonum heracleidoides
  292. Eriogonum umbellatum
  293. Erodium “Ardwick Redeye”
  294. Erodium chrysanthum
  295. Erodium daucoides
  296. Erodium petraeum
  297. Fibigia triquetra
  298. Fritillaria michailovskyi
  299. Fritillaria uva-vulpis
  300. Genista carinalis
  301. Genista dalmaticum
  302. Genista januensis
  303. Genista pulchellum
  304. Genista sagittalis
  305. Genista sagittalis ssp. delphinensis
  306. Genista tinctoria “Humifusa”
  307. Gentiana acaulis
  308. Gentiana acaulis “Luna”
  309. Gentiana angustifolia
  310. Gentiana angustifolia alba
  311. Gentiana burseri
  312. Gentiana clusii dwarf
  313. Gentiana clusii ssp. occidentalis
  314. Gentiana clusii var. “Linzmaier”
  315. Gentiana lutea
  316. Gentiana ligustica
  317. Gentiana occidentalis
  318. Gentiana sino-ornata
  319. Gentiana verna
  320. Gentiana verna alba
  321. Gentiana verna var angulosa
  322. Gentiana straminea
  323. Geranium cinererum “Ballerina”
  324. Geranium cinererum ” Jolly Jewel Coral”
  325. Geranium cinererum “Jolly Jewel Red”
  326. Geranium cinererum “Jolly  Jewel Silver”
  327. Geranium cinererum “Jolly Jewell Purple”
  328. Geranium cinererum “Rotberger Gem”
  329. Geranium cinererum “Signal”
  330. Geranium dalmaticum
  331. Geranium dalmaticum alba
  332. Gladiolus byzantinus
  333. Gladiolus italica
  334. Globularia cordifolia
  335. Globularia cordifolia alba
  336. Globularia incanescens
  337. Globularia stygii
  338. Globularia trichosanta
  339. Globularia valentina
  340. Gymnadenia conopsea
  341. Gymnadenia odoratissima
  342. Gypsophila cerastioides
  343. Gypsophila imbricatanta
  344. Gypsophila repens Rosea
  345. Gypsophila tenuifolia
  346. Haberlea rhodopensis
  347. Haberlea rhodopensis virginiana
  348. Haplopappus rehderi
  349. Hebe  x edinensis
  350. Helianthemum “Beech Park Red”
  351. Helianthemum canum ssp. balcanicum
  352. Helianthemum  “Hartwood Ruby”
  353. Helianthemum Lawrensons Pink –s
  354. Helianthemum lunulatum
  355. Helianthemum ”Raspberry Ripple”
  356. Helianthemum “Red Orient”
  357. Helianthemum Rubin
  358. Helianthemum scardicum
  359. Helichrysum praecurrens
  360. Helichrysum milfordiae
  361. Heuchera “Petit Pearl Fairy”
  362. Heuchera pulchellum –s
  363. Holcus mollis
  364. Hosta “Blue Mouse Ears”
  365. Hosta “Green with Envy”
  366. Hosta “Holy Mouse Ears”
  367. Hosta “Little Wonder”
  368. Hosta “Pandora”
  369. Hymenoxys scaposa
  370. Hypericum “Gemo”
  371. Hyssopus officinalis var hirsutus
  372. Iberis prutii
  373. Iberis sempervirens
  374. Inula acaulis
  375. Inula ensifolia “Goldammer”
  376. Inula ensifolia nana
  377. Inula rhizocephala april 2018
  378. Iris “Betty Chatten”
  379. Iris tigridia
  380. Isotoma fluviatilis
  381. Jankaea heldreichii
  382. Jovibarba allionii
  383. Jovibarba heuffelii
  384. Leontopodium nanum
  385. Leontopodium nivale
  386. Leontopodium pusillum
  387. Leucojum autumnalis
  388. Leucojum nicaensis
  389. Lewisia cotyledon alba
  390. Lewisia cotyledon var hecknerii
  391. Lewisia cotyledon “Little Raspberry”
  392. Lewisia cotyledon “Luminosa”
  393. Lewisia cotyledon purdyi
  394. Lewisia “George Henley”
  395. Lewisia longepetala “Little Peach”
  396. Lewisia longepetala “Tutti – Frutti”
  397. Lewisia x “Pinkie”
  398. Lewisia rediviva
  399. Lewisia x “Trevosia”
  400. Lewisia tweedy
  401. Lilium pyrenaicum
  402. Limonium bellidifolium
  403. Limonium minutum
  404. Limonium speciosum
  405. Linaria alpina
  406. Linum perenne ssp. montanum
  407. Linum capitatum
  408. Linum capitatum Dwarf
  409. Linum flavum
  410. Linum punctatum ssp.pycnophyllum
  411. Lilium “Bison”
  412. Lilium leichlinii
  413. Lilium ”Lollipop”
  414. Lilium “Muscadet”
  415. Lilium “Orange”
  416. Linum suffruticosum ssp. salsoloides nanum
  417. Lithodora diffuse “Star”
  418. Lithodora oleifolia
  419. Lithodora zahnii
  420. Lonicera nitida ”Baggesens Gold”
  421. Lotus glareosus
  422. Lotus maritima
  423. Lychnis viscaria alba
  424. Lychnis viscaria Flore pleno
  425. Maihuenia poeppigii
  426. Matthiola montana
  427. Micromeria dalmatica
  428. Minuartia graminifolia
  429. Minuartia recurva ny 21
  430. Minuartia stellata
  431. Moltkia x intermedia  suffruticosa x petraea
  432. Moltkia “Peter Altmann”
  433. Moltkia petraea
  434. Morina longifolia
  435. Narcissus bulbodicum conspicuus Narcissus “Elka”
  436. Narcissus pallidulus
  437. Narcissus romieuxii mesatlanticus
  438. Narcissus romieuxii rifanus
  439. Nardostachys grandiflora – ny 21
  440. Oenothera elata
  441. Omphalodes lojkae
  442. Onosma nanum
  443. Onosma stellatum
  444. Ophrys apifera
  445. Ophrys insectifera
  446. Orchis coriophora
  447. Orchis mascula
  448. Orchis militaris
  449. Orchis patens
  450. Orchis ustulata
  451. Origanum acutidens
  452. Origanum amanum
  453. Origanum x sundermanii
  454. Origanum microphyllum
  455. Oxalis adenophylla “Purple Heart”
  456. Oxalis “Dark Eye”
  457. Oxalis “Hedeby Maestro”
  458. Oxalis patagonia
  459. Oxalis adenophylla x  laciniata “Ute”
  460. Oxalis adenophylla x enneaphylla “Tina”
  461. Oxalis “Purple Haze”
  462. Oxalis “Purple Heart”
  463. Oxalis “Ultra Violet”
  464. Oxyria digyna (Thule)
  465. Ozothamnus coralloides
  466. Packera paupercula
  467. Paederota bonarota
  468. Paederota lutea
  469. Paradisea liliastrum
  470. Paronychia kapela
  471. Paraquilegia grandiflora – ny 21
  472. Pelargonium endlerichianum
  473. Penstemon alpinus-s
  474. Penstemon davidsonii
  475. Penstemon davidsonii menziesia “Microphyllus”
  476. Penstemon davidsonii “Silverwells”
  477. Penstemon fruticosus scouleri
  478. Penstemon hirsutus var pygmaea
  479. Penstemon humilis
  480. Penstemon laetus ssp. roezlii
  481. Penstemon ”Mersea Yellow”
  482. Penstemon menziesia macrophylla
  483. Penstemon pinifolius
  484. Penstemon ”Wisley Flame”
  485. Penstemon procerrus
  486. Penstemon procerus v. formosa
  487. Penstemon rostriflorus
  488. Penstemon rupicola “Conwy Rose”
  489. Penstemon rydbergii oreocharis
  490. Perezia recurvata
  491. Petrophyllum cinerascens – ny dec. 17
  492. Pericum ”Gemo”
  493. Petrocallis pyrenaica
  494. Phlox austromontana
  495. Phlox caespitosa “Zigeunerblut”
  496. Phlox douglasia “Crackerjack”
  497. Phlox douglasia “Bootsmans Variety” ?
  498. Phlox douglasia “Boranovice”
  499. Phlox douglasia “Kelly´s Eye”
  500. Phlox douglasia “Lilac Cloud”
  501. Phlox douglasia “Ochsenblut
  502. Phlox douglasia “Red Admiral”
  503. Phlox subulata “Bavaria”
  504. Phlox subulataCandy Stripe
  505. Phlox subulata “Zwergenteppich”
  506. Phygelius  “Crowftway – Purple Pride”
  507. Physoplexis comosa
  508. Physoplexis comosa var pubescens
  509. Physoplexus comosa var pubescens “Caldonazzi”
  510. Pilotrichum spinosum
  511. Plantago barbata – ny 21
  512. Plantago schrenkii
  513. Plantago sempervivoides
  514. Poa acicularifolia
  515. Poemonium  californicum
  516. Polemonium sulphur Trumpet
  517. Polygale calcarea “Bulley´s Form”
  518. Polygale calcarea “Lillet”
  519. Potentilla apennina
  520. Potentilla asperrima
  521. Potentilla aurea-s
  522. Potentilla caulescens
  523. Potentilla dickinsii
  524. Potentilla cuneata
  525. Potentilla hookeriana
  526. Potentilla neumanniana nana
  527. Potentilla nitida
  528. Potentilla nitida compacta
  529. Potentilla x tonguei
  530. Potentilla speciosa
  531. Potentilla uniflora
  532. Primula auricula “Mariandl”
  533. Primula auricula “Wedgewood”
  534. Primula clusiana
  535. Primula halleri
  536. Primula “Kusum Krishna”
  537. Primula x “Freedom”
  538. Primula  glaucescens
  539. Primula hirsuta var valcuvianensis
  540. Primula marginata
  541. Primula pubescens –s
  542. Pterocephalus depressus
  543. Ptilotrichum spinosum
  544. Pulsatilla alba
  545. Pulsatilla alpina v. apiifolia
  546. Pulsatilla albana var flavescens
  547. Pulsatilla bungeana
  548. Pulsatilla campanella
  549. Pulsatilla pratensis v. bohemica – ny 21
  550. Pulsatilla violacea 2019
  551. Pulsatilla vulg. alba
  552. Pulsatilla vulgaris “Pearl Bells”
  553. Pulsatilla vulgaris rubra”
  554. Pulsatilla vulgaris pink”
  555. Putoria calabrica
  556. Ramonda myconi
  557. Ramona myconi alba
  558. Ramonda myconi “Inschriach Red”
  559. Ramonda nathaliae
  560. Ramonda serbica
  561. Ranunculus aconitifolius Flore Pleno
  562. Ranunculus alpestris
  563. Ranunculus parnassifolius
  564. Ranuculus seguieri
  565. Ranunculus traunfellneri
  566. Raoulia glabra
  567. Rhodiola integrifolia
  568. Rhodiola rosa
  569. Solms laubachia eurycarpa ny 21
  570. Salvia caespitosa
  571. Salvia cyanescens
  572. Salvia daghestanica
  573. Saponario “Bressingham”
  574. Saponario x oliviana
  575. Saponario caespitosa
  576. Saponario  x oliviana
  577. Saponario ocymoides dwarf
  578. Saponario pumilio
  579. Saxifraga “Allendale Hobbit”
  580. Saxifraga “Anna”
  581. Saxifraga “Antonio Vivaldi”
  582. Saxifraga ”Beatles”
  583. Sax. borisii ”Josef Manes”
  584. Saxifraga burseriana
  585. Saxifraga burserina ”Majesty”
  586. Saxifraga burserana “Mangart”
  587. Saxifraga burseriana “Seissera”
  588. Saxifraga callosa var. catalonica
  589. Saxifraga corbariensis
  590. Saxifraga crustata
  591. Saxifraga crustata minor
  592. Saxigra “Cumulus”
  593. Saxifraga dinnikii ”Stasek”
  594. Saxifraga ”Elisabethae”
  595. Saxifraga elisabethae x ‘Primrose Dame’  ny dec. 17
  596. Saxifraga  x endoxia “Gold Dust”
  597. Saxifraga ”Eulenspiegel” x geuderi
  598. Saxifraga  federichi-augustii
  599. Saxifraga ferdinand-coburgii
  600. Saxifraga ferdinandi-coburgii ssp. grisebachii
  601. Saxifraga flagellaris
  602. Saxifraga ”Frederik Chopin”
  603. Saxifraga “Gregor”
  604. Saxifraga grisebachii
  605. Saxifraga “GWG2”
  606. Saxifraga “HaveKnoll Beauty”
  607. Saxifraga hirsuta
  608. Saxifrga “Jaromir”
  609. Saxifraga  x jenkinsae
  610. Saxifraga “Jorg”
  611. Saxifraga koletiana var. “Cartalaginea”
  612. Saxifraga longifolia
  613. Saxifraga  x longifolia
  614. Saxifraga  x longifolia “Cecil Davis”
  615. Saxifraga “Mauro Galetti”
  616. Saxifraga “Morova”
  617. Saxifraga “Myriad Seedling” ny dec. 2017
  618. Saxifraga oppositifolia
  619. Saxifraga oppositifolia var paradoxa
  620. Saxifraga “Orion”
  621. Saxifraga paniculata
  622. Saxifraga paniculata cartilaginea
  623. Saxifraga “Paul Gauguin”
  624. Saxifraga  x paulinae “Kolbiana”
  625. Saxifraga x paulinae “Paula” ny dec. 2017
  626. Saxifraga “Peach Melba”
  627. Saxifraga “Penelope”
  628. Saxifraga sancta
  629. Saxifraga scardica
  630. Saxifraga sempervivum
  631. Saxifraga “Sissi”
  632. Saxifraga “Snehurka”
  633. Saxifraga stolitzkae
  634. Saxifraga taylori ny 21
  635. Saxifraga tricuspidata
  636. Saxifraga valdensis
  637. Saxifraga “Your Friend”
  638. Scabiosa caucasica nana
  639. Scabiosa japonica
  640. Scabiosa silenifolia-s
  641. Scabiosa vestina
  642. Schizostylis coccinea
  643. Scrophularia macrantha
  644. Scutellaria alpina
  645. Scutellaria orientalis
  646. Scutellaria pontica
  647. Sedum “Dark Knight”
  648. Sempervivum “Black Beauty”
  649. Sempervivum “Griggs Surprise”
  650. Sempervivum “Hey-hey”
  651. Sempervivum humile
  652. Sempervivum montanus
  653. Sempervivum “Nordtofts hybrid”
  654. Sempervivum settilum rubrifolium
  655. Sempervivum wulfenii
  656. Sideritis glacialis
  657. Silene acaulis
  658. Silene argaea
  659. Silene caryophylloides ssp. echium
  660. Silene davidii
  661. Silene elisabethae
  662. Silene falcata
  663. Silene fyenzlii
  664. Silene rhynchocarpa
  665. Sisyrinchium macrocarpum
  666. Soldanella minima
  667. Solidago minutissima
  668. Solidago virgaurea
  669. Spirea japonica bulleata
  670. Spirea japonica “Shirobane”
  671. Spirea bulmalda crispa
  672. Spirea morrisonicola
  673. Spirea morrisonicola
  674. Teucrium aroanium
  675. Teucrium chamaedrys
  676. Teucrium montanum
  677. Thlaspi stylosum
  678. Thymus lantana
  679. Thymus serphyllum “Minimus”
  680. Trollius altaicus
  681. Trollius europaeus
  682. Trollius farreri
  683. Tulipa pulchella violacea
  684. Veratum formosanum
  685. Verbascum “Lettitia”
  686. Veronica armena
  687. Veronica bombycina var bolkardensis
  688. Veronica kemulariae
  689. Veronica kotschyana
  690. Veronica liwonensis
  691. Veronica nummularia
  692. Veronica orientalis ssp. orientalis
  693. Veronica prostrata nana
  694. Veronica prostrata nana “Blauteppich”
  695. Veronica prostrata rosea –s
  696. Veronica oltensis
  697. Viola sororia Freckles –s
  698. Vitaliana chinofricula
  699. Vitaliana var. cinerea
  700. Ulmus parvifolia
  701. Wulfenia carinthiaca
  702. Wulfenia carinthiaca alba
  703. Ulex minor
  704. Yucca filamentosa
  705. Yucca filamentosa aurea-gold
  706. Yucca gloriosa variegata
  707. Yucca nana
  708. Zauschneria “Pumilio”
  709. Xanthisma coloradoensis